Як живуть люди з шизофренією після встановлення діагнозу
Після встановлення діагнозу шизофренії настає тривожний період.
Для одних діагноз «шизофренія» звучить як вирок; інші відчувають полегшення через те, що причина їх симптомів встановлена та знайшовся, нарешті, той, хто розуміє, як вони почуваються. У цей період, як правило, люди відчувають знервованість, тривогу та занепокоєння через можливу реакцію оточуючих, і це цілком природно, але ви повинні знати, що існує ціла низка різних варіантів лікування шизофренії, які дозволяють впоратися з симптомами цього захворювання.
Нижче ми наводимо кілька частих запитань, які, можливо, ставили собі й ви.

Шизофренія — це те саме, що й множинна або роздвоєна особистість?
Ні, це не те саме, і це одна з найпоширеніших помилок щодо людей, які змушені жити із шизофренією.
Якщо у вас шизофренія, ви бачите світ не так, як люди, що вас оточують. Ви можете чути, бачити та відчувати те, що не чують, не бачать і не відчувають інші (галюцинації).
Ви також можете виявити в себе сплутаність мислення або появу моторошних ідей, наприклад, впевненість у тому, що люди читають ваші думки, контролюють свідомість або мають намір заподіяти вам шкоду. Ці думки можуть спричиняти тривогу, перетворюючи внутрішній світ на хаос, лякаючи вас і оточуючих. Але всі ці прояви значно відрізняються від синдрому множинної особистості, що є абсолютно іншим захворюванням.
Чи справді всі пацієнти із шизофренією агресивні та небезпечні?
Ні. На жаль, історії, які зустрічаються в засобах масової інформації, підтримують міф про те, що люди із шизофренією завжди агресивні та небезпечні. Випадки насильства зустрічаються рідко, особливо, якщо ви дотримуєтеся тієї схеми лікування, яку призначив лікар. Пацієнти, які не отримують лікування, часто відчувають сильний страх і дезорієнтацію, що може провокувати з їхнього боку агресію та непередбачувані вчинки.
Чи впливає шизофренія на мій інтелект або на мою здатність досягати поставлених цілей?
У певних питаннях, таких як запам’ятовування або концентрація уваги, можете відчувати труднощі, але це не означає що ви не здатні досягати поставлених цілей, особливо, при правильному лікуванні. У деяких неймовірно творчих та інтелектуальних людей була шизофренія, наприклад, у Джона Неша, що не завадило йому отримати Нобелівську премію з математики.
Якщо у мене є шизофренія, чи означає це, що вона буде також у моїх дітей?
Існує багато різних причин виникнення шизофренії у тієї чи іншої людини, і відомо безліч факторів, що обумовлюють її розвиток. Вважається, що деякі фактори високого ризику розвитку шизофренії успадковуються від батьків, але є також безліч інших чинників. Якщо ви хворі на шизофренію, шанси на те, що це захворювання з’явиться у ваших дітей, становлять трохи більше 10 %. Звичайно, це вищий ризик, ніж у дітей, батьки яких не страждають на шизофренію (загалом у популяції ризик розвитку шизофренії становить 1%), але це не та ситуація, через яку слід надто перейматися й турбуватися.
Чи зможу я коли-небудь вилікувати шизофренію?
Хоча іноді може здаватися, що ваш стан ніколи не покращиться, важливо продовжувати лікування, яке допоможе відчувати себе набагато краще. При правильному лікуванні до чверті людей, у яких було діагностовано шизофренія, можуть повністю одужати, а ще у половини спостерігатиметься значне поліпшення. Гарна новина полягає в тому, що багато людей із шизофренією здатні жити повноцінним і продуктивним життям.
Чи зможу я знайти роботу після того, як у мене діагностували шизофренію?
У багатьох людей із шизофренією є та робота, яка допомагає їм жити практично звичайним життям. Наприклад, у Сіда Барретта, одного із засновників групи «Pink Floyd», була виявлена шизофренія, але він зміг стати одним із найуспішніших музикантів світу. Вам може здатися, що знайти роботу при цьому захворюванні трохи складніше, ніж іншим людям, однак фахівці, які вас лікують, допоможуть зорієнтуватись у наявних у вашому регіоні програмах працевлаштування.
Як лікарі можуть бути впевнені, що я страждаю на шизофренію? Як дізнатися, що лікарі правильно діагностували у мене наявність шизофренії?
Шизофренія — це добре вивчений стан. Лікар може встановити діагноз шизофренія лише в тому випадку, якщо він або вона абсолютно впевнені в цьому. Процес встановлення діагнозу включає безліч обстежень та вимагає обговорення з вами того, що ви відчуваєте. Не можна діагностувати шизофренію за результатами лише одного обстеження, тому лікар вивчатиме симптоми та медичний анамнез, а також може захотіти поспілкуватися з вашими родичами, щоб дізнатися, чи не помітили вони чогось, що допоможе встановити діагноз. Саме тому в розмові з лікарем важливо бути відвертим. Тільки після цього лікар зможе точно сказати, є у вас шизофренія чи ні.
Я такий один чи навколо є ще багато людей із шизофренією?
Безперечно ви не один. І ви, напевно, здивуєтеся, дізнавшись, що одна людина зі 100 страждає на шизофренію в той чи інший момент свого життя. А якщо ми візьмемо до уваги ще й осіб, які надають допомогу пацієнтам, друзів та рідних, які піклуються про людей із шизофренією, ми зрозуміємо, що вона впливає на життя дуже багатьох людей. Ваш лікар може порадити вам місцеві групи підтримки, в яких надається допомога людям із шизофренією й тим, хто піклується про них.
Тепер, коли мені повідомили, що в мене шизофренія, я повинен буду провести залишок життя в лікарні?
У житті можуть бути й такі моменти, коли ви будете почуватися особливо некомфортно, тоді вам доведеться провести деякий час у лікарні. Але це станеться лише в тому випадку, якщо лікар вважатиме, що ви потребуєте особливої допомоги та уваги, які можна забезпечити тільки у стаціонарі. Коли вам стане краще, швидше за все, будете проводити більшу частину свого часу в спільноті. Але вам буде необхідно регулярно спілкуватися з медичними працівниками, які опікуються вашим лікуванням. Вони будуть заохочувати вас до такого спілкування.

Наступні дії
Лікар пояснить вам і вашим близьким, що означає діагноз «шизофренія», і допоможе краще зрозуміти своє захворювання та більше дізнатися про можливі варіанти його лікування.
Після встановлення діагнозу ви разом зі своїми близькими та лікарем:
- Визначите досяжні цілі щодо вашого лікування та продовження нормального життя;
- Разом оберіть оптимальний варіант лікування, спрямований на усунення симптомів і запобігання їх повторній появі;
- Зрозумієте, яким чином потрібно лікуватись та як часто слід контролювати перебіг захворювання, куди звернутись для отримання додаткової інформації та підтримки.
Вам також може бути цікаво: