Як це – жити з шизофренією
Подолати брак мотивації у повсякденному житті, який часто спостерігається при шизофренії, і повернутися до нормального соціального життя допоможе психосоціальне втручання. Ви та ваші близькі з великою радістю побачите свою здатність взаємодіяти з іншими так само, як і до прояву хвороби. Ви зможете знову отримувати задоволення від виконання повсякденних справ. Для цього необхідно усунути симптоми хвороби, а це можливо, якщо ви продовжуєте приймати призначений препарат в суворій відповідності до вказівок лікаря.

Активне лікування вашого захворювання
Розуміння того, як зберігати гарний стан здоров’я, є важливою частиною активного управління життям при шизофренії, яка зазвичай вважається пожиттєвим або хронічним станом.
При шизофренії в певні періоди у вас будуть з’являтися симптоми хвороби; такий стан називається рецидивом. Їх прояви можуть бути досить лякаючими, але ,вживаючи певних заходів, можна знизити ризик їх виникнення, а при появі цих симптомів – зробити їх більш керованими.
Застосування лікарських препаратів – це важлива частина зниження ризику виникнення рецидивів. Необхідно дотримуватись всіх інструкцій медичних працівників, які піклуються про вас, щодо вашого лікування, навіть коли почуваєтесь добре. Якщо ви раптом відчули погіршення, ймовірно, це вагомий привід звернутися за консультацією до свого лікаря.
Можливо, ви захочете вжити додаткових заходів, які позитивно впливатимуть на ваш стан. Наприклад, стежте за станом здоров’я в цілому, займайтеся улюбленою справою, спілкуйтеся з друзями та близькими людьми.

Підтримка фізичної форми
На тлі проблем із психічним здоров’ям буває важко зосередитися на своєму фізичному стані та зовнішньому вигляді. Здоровий спосіб життя та регулярне фізичне навантаження необхідні кожному, незалежно від наявності або відсутності шизофренії. Фізична активність корисна для серця і легень, сприяє формуванню м’язів та зміцнює кістки. Загрозою для здоров’я є зайва вага, а фізичне навантаження – відмінний спосіб схуднути та (або) звести до мінімуму збільшення маси тіла. При шизофренії це особливо важливо, адже збільшення маси тіла – це одна з форм побічної дії деяких антипсихотичних препаратів.
Доведено, що крім користі для фізичного стану фізичне навантаження покращує настрій та здатність до концентрації уваги, знижує тривожність і підвищує стійкість до стресу, а також сприяє підвищенню самооцінки й мотивації.
Виконання вправ у групі, наприклад, на заняттях аеробікою або під час гри у футбол, є способом познайомитися з новими людьми та поліпшити навички соціальної взаємодії. Рівень навантаження слід коригувати, заняття не повинні бути тягарем, починати слід із повільних та обережних вправ. Перед початком нової програми фізичних вправ важливо проконсультуватися з лікарем.
Позитивні цілі щодо працевлаштування
Перші прояви шизофренії часто відзначаються у віці від 18 до 35 років, тобто в період життя критично важливий для навчання та вибору професії. Від ступеня порушення розумових навичок (іноді їх ще позначають терміном «когнітивні функції», наприклад, концентрація уваги, пам’ять, розумова діяльність, навички планування та здатність вирішувати проблеми) залежать вірогідність продовження пацієнтом навчання та його здатність зберегти роботу.
За допомогою новітніх антипсихотичних препаратів, психотерапії та психосоціального втручання симптоми хвороби можна послабити до рівня, що дозволяє вам продовжити або відновити навчання або професійну діяльність. Безліч людей роблять великі вчинки, не дивлячись на шизофренію, і живуть щасливим наповненим життям.
Вам також може бути цікаво: